Siła sieci: dlaczego warto wybrać reklamę w internecie?

Wirtualna przewaga

Opublikowane niedawno raporty z badań (np. badanie IAB Polska) jednoznacznie wskazują, że aż 75% potencjalnych klientów urządzających swe wnętrza rozpoczyna poszukiwania dóbr i usług w sieci. Oznacza to, że ¾ z nas sięgnie po laptop, smartfon czy tablet i poszuka wnętrzarskich inspiracji właśnie w internecie. Nie u rodziny i kolegów. W telewizji czy prasie również nie. Co prawda połowa z nas czerpie wiedzę o produktach i usługach z reklam lub telewizji, to dane mówią same za siebie – klienci marek wnętrzarskich są w sieci, więc właśnie tam powinni mieć dostęp do wszystkich istotnych dla ich procesu decyzyjnego informacji, jak i zyskać możliwość dokonania wygodnych zakupów. Dziś, jeśli szukasz, to w internecie. Mało tego: obecnie mówi się, że jeśli nie ma Cię w sieci, nie istniejesz. I jak pokazują wyniki badań, dotyczy to także branży wyposażenia wnętrz. W końcu wybór mebli czy stałych elementów wyposażenia (okien, podłóg, ścian) to decyzja na lata, która nie jest podejmowana ad hoc, ale poprzedzona rzetelnym researchem.

“Mówi się, że jeśli nie ma Cię w sieci, nie istniejesz. I jak pokazują wyniki badań, dotyczy to także branży wyposażenia wnętrz"

Myśl obrazem

Co dziś liczy się najbardziej? Obraz, rzecz jasna. To on przykuwa uwagę, sprawia, że użytkownicy zatrzymają się choć na chwilę. Kanałami, które powoli zyskują na znaczeniu sprzedażowym, a od dawna są silnymi źródłami inspiracji, są sieci społecznościowe. Króluje Instagram, który operując obrazem, idealnie nadaje się do prowadzenia działań komunikacyjnych marek wnętrzarskich. Platforma systematycznie rozwija również możliwość tagowania produktów, zakupów z poziomu aplikacji i bezpośredniego przekierowywania do sklepu e-commerce. Istotnym kanałem jest również Pinterest, który być może nie ma na ten moment charakteru stricte sprzedażowego, ale doskonale sprawdza się na etapie szukania np. pomysłów, czy produktów i jest wykorzystywany przez klientów do wzajemnych poleceń ciekawych aranżacji.

Instagram jest dziś potęgą, co potwierdzają głosy objętych badaniem osób, choćby w raporcie opublikowanym przez Sfera Group. Według niego, najpopularniejszymi narzędziami content marketingowymi są obecnie zdjęcia ilustracje i grafiki – wskazane przez 97,8% badanych, a następnie materiały wideo i filmy 77,8%. Wyprzedzają one artykuły eksperckie, które ulokowały się na trzecim miejscu (71,1%). Nie ulega jednak wątpliwości, że i takim treściom, pisanym przez profesjonalistów, towarzyszyć powinny zdjęcia i inne materiały wizualne.

Nie bez znaczenia pozostają również prognozy: klienci będą poszukiwać inspiracji dotyczących wyposażenia domu głównie na portalach internetowych – 76% i social media 74%. Wspominany już Instagram zdecydowanie prowadzi jeśli chodzi o miejsca poszukiwań inspiracji – wskazało go 92% badanych w porównaniu do Facebooka i Pinteresta (uzyskujących odpowiednio 89% i 44% wskazań).

“klienci będą poszukiwać inspiracji dotyczących wyposażenia domu głównie na portalach internetowych"

Jeśli jesteśmy już przy mediach społecznościowych, wyniki badań pokazują dość jasno, że dziś liczy się również współpraca z influencerami, którzy w sposób bazujący na zaufaniu mogą promować i polecać dany produkt swoim followersom.

Bo liczy się targetowanie i strategia

Użytkownik w sieci nie jest jednolity. Jak podkreślają eksperci, marki wnętrzarskie muszą w sposób przemyślany różnicować swoją komunikację nie tylko ze względu na etap procesu decyzyjnego klienta, ale również jego potrzeby wynikające z momentu życia, w którym się znajduje. O co chodzi? A choćby o to, że urządzanie mieszkania można w dużej mierze określić domeną osób młodych – do 39 roku życia. Natomiast osoby w średnim wieku (między 40 a 49 rokiem życia) skupiają się głównie na odświeżeniu swoich wnętrz.
W dystrybucji contentu warto też postawić na działania SEO oraz przemyślaną strategię komunikacji.

Dziś kontent kreują specjaliści

Content marketing i publikowanie treści w sieci w przeciwieństwie na przykład do telewizji lub radia, to także narzędzie dostępne i uzasadnione do zastosowania w marketingu małych firm, startupów, freelancerów oraz osób, które pracują nad swoją marką osobistą.
Liczy się strategia, ale i dopasowanie treści do kanałów dystrybucji informacji, warto także docenić w procesie komunikacji rolę fotografii i innych materiałów wizualnych. Nie będzie zaskoczeniem, że dobrze dobrane treści, np. w ramach realizowanej strategii pozwalają na budowanie pożądanego wizerunku. Dlatego też warto to zadanie oddać w ręce profesjonalistów.

 

Tags

What to read next