Publikacja bardziej opłacalna. Co warto wybrać – gazeta czy portal internetowy?

Przed dylematem, gdzie się reklamować i w jaki sposób to robić stoi niemal każdy przedsiębiorca. Jednym ze sposobów reklamy jest wykupienie treści w prasie drukowanej. Można też postawić na reklamę w sieci i inwestycję w teksty na portalu. Co jednak będzie dla nas lepsze i dlaczego?

Gdzie bardziej opłaca się opublikować artykuł sponsorowany: w gazecie czy na portalu internetowym? Podobny dylemat ma wielu przedsiębiorców, którzy rozważają zainwestowanie w to bardzo popularne i skuteczne narzędzie promocji. Artykuł sponsorowany (do którego sami dostarczymy treści) lub promocyjny (ten, według wytycznych napisze dla nas redakcja) może znacznie zwiększyć rozpoznawalność marki, a także mieć bezpośredni wpływ na poprawienie wyników sprzedaży produktu czy usługi. Po pierwsze jednak musi być napisany w sposób nie tylko merytoryczny, ale przede wszystkim przekazywać treść w atrakcyjny i przyciągający uwagę czytelnika sposób, a po drugie – należy znaleźć dla niego optymalne miejsce publikacji. Na co się zdecydować: papierową gazetę czy może portal internetowy? Wymieniamy zalety i wady obu tych opcji.

You’ll typically see longer videos on a business’s website or YouTube. Video and podcast hosting provider, Wistia, uses long-form video to educate its audience about the cost of video production.

Artykuł sponsorowany w gazecie: kiedy warto?

Na ten krok powinni się zdecydować przedsiębiorcy, którzy kierują swoją ofertę przede wszystkim do klientów z rynku lokalnego lub też celują w grupę docelową, która ceni sobie tradycyjne nośniki informacji. Dobrym przykładem będzie tutaj chociażby nowy sklep z eleganckim obuwiem w danym mieście – warto wówczas opublikować artykuł sponsorowany w lokalnej gazecie, by w ten sposób dotrzeć do jak największego grona osób mieszkających w konkretnej lokalizacji.

Oczywiście artykuły sponsorowane publikuje się również w tytułach ogólnopolskich. Tutaj jednak trzeba się liczyć z dużym ryzykiem, że czytelnicy w ogóle na niego nie trafią w natłoku innych treści. Problemem jest również cena publikacji oraz sukcesywnie malejący zasięg papierowych wydawnictw. Prawda również jest taka, że papier „żyje” dość krótko, a jeśli chcemy pokazać coś znajomemu nie wertujemy prasy, ale zwykle sięgamy po telefon i internet. 

Zalety:

 • Prestiż,
 • Możliwość dotarcia do osób, które nie korzystają z internetu lub nie ufają znalezionym w nim treściom,
 • Fajny sposób na promocję lokalną.

Wady:

 • Cena publikacji (zwłaszcza w tytułach ogólnopolskich),
 • Ograniczony zasięg,
 • Mocno ograniczony czas trwania promocji (właściwie tylko 1 dzień, chyba że zdecydujemy się na serię artykułów).

Artykuł sponsorowany na portalu internetowym

Zdecydowana większość portali internetowych publikuje treści sponsorowane, ponieważ z tego żyją wydawcy. Nie ma więc żadnego problemu, aby wykupić miejsce nawet na portalu ogólnopolskim – oczywiście za odpowiednią cenę. Ogromny wybór portali o różnej tematyce pozwala również dość łatwo znaleźć miejsca publikacji, które potencjalnie najlepiej trafiają w oczekiwania odbiorców marki. Warto celować zwłaszcza w portale branżowe, a redakcję portalu poprosić o dostarczenie odpowiednich statystyk i charakterystykę czytelników. 

Decydując się na publikację artykułu sponsorowanego na portalu internetowym trzeba jednak zdawać sobie sprawę z kilku kwestii. Po pierwsze: „do internetu” piszemy nieco inaczej, prościej, bez przygniatania czytelnika nawałem treści. Po drugie: wydawcy poważnych portali internetowych mocno ograniczają swoich klientów w zakresie „upychania” treści stricte komercyjnych. Oznacza to, że artykuł powinien być w miarę obiektywny i merytoryczny, co nie jest wcale takie proste i z reguły wymaga skorzystania z pomocy zawodowego copywritera.

“Niektóre portale oferują możliwość skorzystania z potencjału copywriterów redakcyjnych i dziennikarzy: oszczędzamy czas, bo sami nie musimy pisać tekstu, poza tym zyskujemy świeże spojrzenie na nasz temat.”

Istnieją jednak redakcje, które same oferują klientom nie tylko publikację gotowego tekstu, ale również sporządzenie strategii i napisanie w jej ramach artykułów tak, aby były spójne z treściami publikowanymi na portalu: dzięki temu czytelnicy nie mają wrażenia, że tekst został wykupiony i jest jawną reklamą. Poza tym, głos osoby z zewnątrz pozwala uzupełnić przedsiębiorcy to, co sam już o sobie wie. Redakcje tworzą też mediaplany i harmonogramy tak, by podjęta współpraca była jak najbardziej opłacalna dla obydwu stron: ciekawy tekst pracuje na portalu cały czas, bo zwykle publikowany jest bezterminowo. Jest to jednym z powodów, dla których redakcjom zależy, by był wysokiej jakości, a klienci-przedsiębiorcy pokazywali je z dumą innym. 

Zalety:

 • Bardzo duży zasięg,
 • Promocja nie jest ograniczona czasowo (zwykle artykuł pozostaje w zasobach portalu na stałe),
 • Atrakcyjna cena, zwłaszcza w przypadku mniejszych, specjalistycznych portali,
 • Możliwość pokazania artykułu klientom, interesariuszom zawsze i wszędzie (wystarczy dostęp do internetu),
 • Możliwość skorzystania z potencjału copywriterów redakcyjnych i dziennikarzy: oszczędzamy czas, bo sami nie musimy pisać tekstu, poza tym zyskujemy świeże spojrzenie na nasz temat. 

Wady:

 • Napisanie artykułu sponsorowanego, który zostanie zaakceptowany przez wydawcę, nie jest takie proste, a skorzystanie z usługi zawodowca podnosi koszt kampanii

 

Jeśli nie masz przekonania do tego, czy  artykuł sponsorowany lub promocyjny to rzeczywiście rozwiązanie dla Ciebie możesz spróbować od  „przetestowania” go właśnie na portalu internetowym. Ryzyko finansowe jest znacznie mniejsze, a ponadto publikacje online dają o wiele więcej możliwości w zakresie przeanalizowania rzeczywistej efektywności kampanii.

What to read next